Interpelacja nr 3692
do ministra infrastruktury
w sprawie czasowego wycofania pojazdu z ruchu
Zgłaszający: Adam Szłapka
Data wpływu: 27-03-2020
Szanowny Panie Ministrze!
W związku z zaistniałą sytuacją gospodarczą, wymuszoną przez pandemię koronawirusa, mając na uwadze konieczność podjęcia niezbędnej pomocy przedsiębiorcom, proponuję rozważenie w trybie pilnym zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym w zakresie instytucji: czasowe wycofanie pojazdu z ruchu.
Na dzień dzisiejszy powyższa ustawa pozwala na czasowe wycofanie pojazdu z ruchu samochodów ciężarowych i przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 tony, ciągników samochodowych, pojazdów specjalnych i autobusów. Dochodzą do mnie opinie przedsiębiorców proponujących rozszerzyć tę instytucję o pojazdy osobowe i samochody ciężarowe o masie całkowitej poniżej 3,5 tony. Dzięki takiemu rozwiązaniu większa grupa przedsiębiorstw uzyskałaby możliwość ograniczenia wydatków na obowiązkowe ubezpieczenia pojazdów. Zgodnie z zapisami ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych składka ubezpieczeniowa za okres wycofania powinna być zmniejszona o co najmniej 95%.
Byłoby to udogodnienie dla wielu branż gospodarki, które zostały szczególnie dotknięte drastycznymi ograniczeniami w związku z epidemią koronawirusa. Firm, które zajmują się wynajmem pojazdów (np. wynajem pojazdów związanych ściśle z branżą turystyczną jest w tragicznej sytuacji). Firm zajmujących się obrotem używanymi pojazdami, gdyż ten rynek w obecnej sytuacji w zasadzie nie funkcjonuje. Wszelkich firm, których przedstawiciele handlowi docierali do klientów.
Przedsiębiorcy oczekują wprowadzenia rozwiązań natychmiastowych. Wszystkim nam zależy na losie polskich przedsiębiorców, dlatego liczę, że moja interpelacja wywoła natychmiastowe działania kierowanego przez Pana ministerstwa.
W związku z powyższym chciałbym zadać Panu Ministrowi następujące pytania:
1) Czy ministerstwo rozważa rozszerzenie instytucji czasowego wycofania pojazdu z ruchu?
2) Jakie inne rozwiązania ministerstwo proponuje przedsiębiorcom, mając na uwadze wyżej opisany problem opłat ubezpieczeniowych?
Z wyrazami szacunku
Adam Szłapka